איגוד השחייה בישראל

Israel Swimming Association

שחיין החודש של המאסטרס

לרשימת שחיין החודש של המאסטרס >

שחיין החודש של חודש ינואר – יקיר ראובן – כבוד לשחייני המאסטרס

"זקן השבט" של שחייני המאסטרס ראובן יקיר

שני דלאים של מדליות

כתבנו ברוך מאירי פגש את יקיר ראובן וחזר מופתע לשמוע על שיעורי שחייה בבגדד, על גדות נהר החידקל

פרטים אישיים: ראובן יקיר נולד בבגדד בשנת 1937 כבן הצעיר במשפחה שמנתה שבע נפשות, כולל אמא ואבא שעסק במסחר. בהיותו נער כבן 12 הצטרף לארבעת אחיו הבוגרים ועלה ארצה. בעיראק נותרו הוריו ואחיו הבכור. זאת מתוך הנחה שיצליח למכור את רכושו הרב, טרם עלותו ארצה. בסופו של דבר, וזה באמת כצפוי, החליטו ההורים כי הארץ המובטחת, ישראל, היא גם הארץ הבטוחה. בסוף שנת 1954 עלו ארצה. במעט מהכסף, אותו הצליח האב להבריח, רכשו הוריו דירה בתל-אביב. לאחר למעלה מארבע שנים של ניתוק החליט הנער ראובן לעזוב את קיבוץ מצובה, בו שהה בכל השנים הללו כ"נער חוץ" ולהצטרף להוריו. בחוף ימה של תל-אביב נהנה משחייה כמעט יום יומית.

את בגרותו עשה בלימוד הנדסת מכונות ועבד במשך שנים רבות, כהנדסאי, בתעשייה האווירית. ממנה פרש לגמלאות…

יקיר ראובן- שחיין החודש חודש ינואר

יקיר ראובן- שחיין החודש חודש ינואר


– אני מבין שאת השחייה שלך התחלת בנהר החידקל בעיראק?

יקיר: "כמו כל משפחה יהודית טובה, בעיראק, גם הוריי רצו למלא אחר מצוות התורה המחייבת את אבי המשפחה ללמד את בנו שחייה, ושלחו אותי ללמוד שחייה אצל מורה שחייה יהודי, שאני חושב לימד את הילדים היהודים בבגדד לשחות."

זה מראה שהוא היה מורה טוב?

יקיר: "כן בהחלט. בעזרת החלק העבה והחלול של ענפי עץ התמר, הרכיב מורה השחייה מצוף מיוחד, אליו חוברו ענפי עץ התמר. ככל שהתקדמת בשחייה – כך ירד מגופך מספר הענפים. ולבסוף, לעיני ההורים המאושרים, אתה חוצה את נהר החידקל בגפך. ללא כל זכר לענפים".

ואללה שיטה לא רעה ללימוד שחייה…

יקיר: "אגב, אתה יודע איך עיראקי שוחה"?…

מה יש סגנון שחייה מיוחד לעיראקים?

יקיר: "בוודאי. עיראקי למד לשחות כאשר ראשו נע שמאלה וימינה, ממש כמו מנוע טורבו"…

אז פה, בארצנו הקדושה, למדת לשחות נכון?

יקיר: "בתעשייה האווירית החלטנו להקים נבחרת שחייה. הייתי בין המייסדים של הנבחרת. השתתפנו בתחרויות רבות. אך לצערי הרב ברבות מהתחרויות הייתי הנציג היחיד של נבחרת התעשייה האווירית. למה? כי אני היחיד בנבחרת שפרש לגמלאות. אחרים נדרשו להמשיך לעבוד ולא להשתתף בתחרויות".

משחייה בנהר חידאקל לאליפות המדינה למאסטרס.

משחייה בנהר חידאקל לאליפות המדינה למאסטרס.

– בכל זאת זכית במדליות רבות?

יקיר: "אמת. במכביה האחרונה, לדוגמה, זכיתי בשלוש מדליות זהב ועוד מדליה של ארד. בעשרות השנים האחרונות זכיתי בגביעים ובמדליות רבות – מזהב, כסף וארד – בכל תחרויות המאסטארס".

הענקת מדליות עם גרטל.

הענקת מדליות עם גרטל.

כמה מדליות יש ברשותך?

יקיר: "הפסקתי לספור. דבר אחד אני יודע בוודאות: יש כבר בביתי שני דלאים מלאים במדליות".

מאשאאללה ובלי עין הרע. תגיד לי ראובן, מה הסוד שלך? איך אתה עושה את זה?

יקיר: "הסוד הוא מאוד פשוט ומסתכם במילה אחת: התמדה ! אני מתאמן פעמיים בשבוע בנבחרת השחייה של התעשייה האווירית, ופעמיים נוספות בכפר המכבייה. מועדון בו אני מנוי מזה שנים רבות".

מלבד השחייה יש לך מסר להעביר לדור המבוגר?

יקיר: "לא להפסיק מהעיסוק בספורט. מלבד האימונים והתחרויות אני גם מנסה לתרום מזמני לחברה. בין היתר מתנדב במועדון הליינס ברמת גן, פעיל במסגרת שי"ל, שירות לאזרח של עיריית רמת גן ופעמיים בחודש גם מתנדב להסייע קשישים ברמת אפעל."

ומה יש לך לומר לצעירים?

יקיר: "מלבד העיסוק בספורט, בו אתם חייבים להתחיל לעסוק כבר בגיל מאוד צעיר, תתנדבו לפעילות שיש בה את החלק היפה של החיים: מתן מעצמך לאחרים. כך תגיעו לסיפוק הגדול".

ראובן היקר. אני מבין שיש לך גם תכניות לגבי העתיד?

יקיר: "אני? בגילי? תכניות לעתיד? כל בוקר שאני קם מהמיטה, ואני רואה שאני חי והכול בסדר, אני מתחיל למלמל כמה מלות תודה לבורא עולם".

עם החברים מהתעשייה האווירית

עם החברים מהתעשייה האווירית

כל זכויות שמורות לאיגוד השחייה בישראל