איגוד השחייה בישראל

Israel Swimming Association

שחיין החודש של המאסטרס

לרשימת שחיין החודש של המאסטרס >

שחיין החודש – חודש מאי – דורית לימור זלץ

ראיון החודש עם השחיינית לשעבר, דורית לימור (זלץ) ורכזת פעולות ההתנדבות באיגוד השחייה,

לקראת אליפות אירופה בשחייה שתתקיים בישראל.

התנדבו לאליפות אירופה בישראל

מראיין: עיתונאי מעריב בעבר, ברוך מאירי:

 פרטים אישיים:

נולדה להורים יוצאי גרמניה, בבית  בו ההורים, הילדה וצבי, דאגו לחינוך לספורט. בדיוק כפי שדאגו לחינוך למוסיקה וחינוך בתחומי תרבות נוספים. כך, שעוד בהיותה ילדה בת חמש, למדה לשחות באופן מסודר בקבוצת השחייה, שהוקמה על-ידי יוצאי אירופה המרכזית אוסטריה הכוח- וינה וגרמניה. מועדון בו שחתה אחותה הבוגרת, שאף זכתה באליפות ישראל.

שלוש פעמים בשבוע נסעה מגבעתיים לאימון בבריכה בגן הדסה בתל-אביב, בהדרכתו של המאמן האגדי, נחום בוך. הנסיעה לבריכה הייתה כרוכה ב"מסע" מפרך של שתי נסיעות באוטובוסים, בכל כיוון. בגיל 12 זכתה באליפות ישראל לנוער, במשחה הפרפר, ושנה מאוחר יותר זכתה כבר באליפות ישראל לבוגרות, בכל משחי הפרפר והחתירה. דבר שהקנה לה, כמובן, מקום בנבחרת ישראל, החל משנת 1964 ועד לשנת 1973. היא נטלה חלק גם בתחרויות שמונה האומות. בהן עלתה פעמים רבות על הפודיום, כדי לקבל מדליות זהב, כסף וארד.

בשנת 1968  נסעה להתאמן בגרמניה, במטרה להכינה לאוליפמיאדת מכסיקו. היא השיגה את המינימום הדרוש בשחייה למרחק של 200 מטרים חתירה, אך נכשלה בנסיעה על אופניים: שבועיים לפני האולימפיאדה, נפלה מהאופניים בהן נסעה לאימון, ושברה את ידה. חלום מקסיקו נגוז. דורית גם הפסידה את האוליפמיאדה המקוללת במינכן בשל העובדה שהצגת המינימום הושגה ארבע שעות אחר המועד הקובע.

עם סיום הקריירה שלה כשחיינית, עברה לאמן בפועל חולון, ועם לידתו של הבן הבכור, ארי מיודענו, זנחה לחלוטין את אימוני השחייה, סייעה  בעסק המשפחתי, ובעיקר התמחתה בגידול ילדים. "תחום בו נהניתי ביותר". כמעט 40 שנה לא שחתה באופן סדיר. רק פציעה קשה, לפני כחמש שנים, בעת חופשת סקי, החזירה אותה לבריכות השחייה:  מדיום ביומו היא מתאמנת ושוחה כ- 2.5 ק"מ בלא מסגרת מחייבת, ונהנית מאוד.

במקביל מכהנת דורית כיו"ר אגודת השחייה, מכבי קריית אונו. מועדון שחייה מפואר, הנמצא זה שנים רבות, בטופ השחייה הישראלית.  חברת הנהלת איגוד השחייה, מזה 20 שנה, ויו"ר הוועדה לקידום הנשים באיגוד השחייה. דורית נשואה מזה 45 שנה לשמעון. אמא לשני ילדים, שחיינים לשעבר, הילה קרן לימור וארי לימור. סבתא גאה לחמישה נכדים שגדלים לתוך עולם השחייה: עידו (10), איתי( 7.5) גילי (5) אביתר (2.6) ואמיתי (בן 3 שבועות).

לקראת אליפות אירופה בשחייה, שתתקיים בסוף השנה בישראל, נטלה על עצמה את האחראיות לגיוס מתנדבים להצלחת התחרויות.

דורית לימור- חברת הנהלת איגוד השחייה ואחראית פרוייקט אתנה לקידום הנשים בספורט

דורית לימור- חברת הנהלת איגוד השחייה ואחראית פרוייקט אתנה לקידום הנשים בספורט

טופס מתנדבים מעודכן+חתימה+שמות לועזית טופס מתנדבים מעודכן+חתימה+שמות לועזית טופס מתנדבים מעודכן+חתימה+שמות לועזית

בחודש דצמבר, השנה, תתקיים בישראל אליפות אירופה בשחייה. מדוע אליפות זו כה חשובה?

"בראש וראשונה היא חשובה מאוד לתדמיתה של ישראל. בנוסף לכך תעניק האליפות דחיפה עצומה לקדום ענף השחייה בארץ. יש לזכור, שלכל משחה רשאית ישראל, כמו הנבחרות האחרות, לשתף ארבעה שחיינים. כך ששחיינים רבים, מישראל, יוכלו להשתתף ולחוות את אחת החוויות הגדולות והמרגשות בחייהם".

–  מכאן גם החשיבות לגייס מתנדבים להצלחת האליפות?

"החשיבות היא עצומה. המתנדבים אמורים להיות היד המסייעת והמכוונת של אלפי המשתתפים והמלווים. הם, למעשה, יהיו המראה של ישראל. באליפות אירופה האחרונה שהייתה צפו כ-150 מיליון צופים בשידורים הישירים. אנחנו חייבים להיראות טוב".

מה המתנדבים אמורים לעשות?

"אנו זקוקים למספר גדול של מתנדבים, היכולים לסייע בכל התחומים. צפויים להגיע כ-150 עיתונאים, מכל רחבי אירופה. חשוב שיתלוו איליהם מתנדבים, השולטים בשפות שונות, ולסייע להם במלאכתם. אנו זקוקים לעשרות מתנדבים נוספים, כדי ללוות את הנבחרות מחו"ל: מרגע הגעתם לשדה התעופה בישראל, ועד ליציאתם מהארץ. מתנדבים אלה ישוכנו יחד עם הנבחרת האורחת במלון. מתנדבים אחרים יוצבו בנקודת מידע במלונות ובמרכז התקשורת. זקוקים גם למתנדבים, להסעת אח"מים, לפיקוח על חברת הקייטרינג, לפקוח על חברת הניקיון, לפקוח על הסדרנים במקום, לעזרה בהפניה למתחמים שיהיו בזמן התחרות. במלים פשוטות: אנו זקוקים למתנדבים רבים. בעיקר דוברי שפות זרות.

– אגב, איך ההיענות של המתנדבים: יש רוח התנדבות?

"כרגע חסרים לנו מתנדבים רבים, אני מבקשת משחייני המאסטרס לבוא ולהקדיש את שבוע האליפות, לעזרת השחייה הישראלית הזקוקה לכמות מתנדבים גדולה כ-300 במספר. אפשר גם למספר ימים קטן יותר. רוח התנדבות זו תעזור לנו לקיים אליפות מוצלחת ולהאדיר את המדינה והשחייה הישראלית".

חברת וועדת המאסטרס- דורית לימור עם וועדת המאסטרס

חברת וועדת המאסטרס- דורית לימור עם וועדת המאסטרס

 -מדוע, בעצם, אנחנו, שחייני המאסטרס, לא משתתפים בתחרויות עצמן?

"מהטעם הפשוט: התחרויות אינן מיועדות לשחייני המאסטרס".

מה סיכוייהם של השחיינים הישראלים להגיע להישגים באליפות?

"ישנם מספר שחיינים ישראלים, שכבר כיום נמצאים בצמרת השחייה האירופאית; כולנו מקווים שכאן בישראל, בבית, נראה שחיינים ישראלים רבים בגמר".

איך את ממקמת את השחייה הנשית בישראל, בהשוואה לעולם?

"השחייה הנשית בארץ נמצאת מעט מאחורי השחייה הגברית. הסיבות לכן הן רבות: החל מחוסר זמן, או רצון של ההורים לדאוג להסעות לאימונים. דבר המחייב התמסרות טוטאלית לשחייה עקב אופי האימון, שכנוע של ההורה לילדה על שינוי מבנה הגוף, כגון כתפיים רחבות, 'לשם מה את צריכה את זה', הן נשאלות. ולשאלה זו יש מרכיב גדול בהחלטתן, שלא להרבות בשחייה".

תשובה זו מביאה אותי, כמובן, להישגים הבלתי ייאמנו שלך כשחיינית. איך עושים זאת וכיצד משפיע הדבר על דור ההמשך?

"אצלנו בבית, הספורט והחינוך לספורט, היה חלק בלתי נפרד מחיי היום יום. הוריי, כספורטאים בגרמניה, עסקו בספורט לפני עליית היטלר לשלטון. כך חונכה אחותי שהייתה, כאמור, אלופת ישראל בשחייה, וכך חונכתי גם אני, וכך חונכו ילדיי לעסוק בספורט, כחובה. לא חשוב איזה חשוב ספורט יבחרו. בתי הבכורה,הילה, לדוגמה, הייתה בגיל 14 אלופת ישראל לצעירים במשחי הפרפר, וארי המשיך שנים רבות יותר לשחות, הגיע למעמד ספורטאי מצטיין בצבא והמשיך למלגת ספורט במכללה  בארה"ב. גם ארבעת נכדיי (החמישי בדרך…) עוסקים היום בספורט: אחד במים והשני עדיין לא מוצא מקומו במים. אבל העיקר שיעסוק בספורט"…

מבין שלל ההישגים שלך, איזה הישג-אישי במיוחד טבוע בזיכרונך?

"קשה לי מאד להצביע על אירוע חזק במיוחד בקריירה שלי, הישגים בתחרויות בינלאומיות, עליה לפודיום בתחרויות הן מאד משמעותיות לספורטאי. אני יכולה לציין את הפעם הראשונה בה זכיתי במדליה. הדבר קרה בתחרות בינלאומית, ישראל נגד יוון, בהיותי נערה צעירה, כבת 13. אין ספק בדבר, הישג זה היווה  ציון דרך חשוב עבורי. או אם תרצה: מדליה שגרמה מפנה בחיי".

—————

חשוב:  רצ"ב טופס הרשמה להתנדבות לאליפות אירופה בשחייה ! לחץ כאן לטופס 

להצטרפות יש לצור קשר עם דורית-

dorit_limor@hotmail.com או בנייד 050-5300459

 

כל זכויות שמורות לאיגוד השחייה בישראל