איגוד השחייה בישראל

Israel Swimming Association

שחיין החודש של המאסטרס

לרשימת שחיין החודש של המאסטרס >

שחיין החודש לחודש מרץ- יצחק ז"ק

כתב שחייני המאסטרס, וידיעות אחרונות בעברו, ברוך מאירי נפגש לשיחה עם יצחק ז"ק לשחיין החודש בחודש מרץ.

"אני שוחה מאז שאני זוכר את עצמי"

יצחק זק- שחיין המאסטרס חדש מרץ עם שחיין החודש היוצא- ראובן ארבל

פרטים אישיים: האלוף הנצחי בענפי שחייה רבים ומגוונים, נולד בשנת 1933 בשכונת מחלול (אתרים של היום) בתל-אביב. לא הרחק מחוף הים הקסום של העיר. דבר האומר הכול: "אני שוחה מאז שאני זוכר את עצמי".

יצחק ז"ק, איש יחסי ציבור במקצועו, מקצוע אותו למד בבית ספר לעיתונות, עבד בתחום זה בנמל אשדוד. הוא עקר מעיר מגוריו תל-אביב לישוב עשרת, במטרה להיות קרוב ככל הניתן למקום העבודה באשדוד. בשירותו הצבאי היה מדריך ספורט ו… אלוף צה"ל באגרוף דווקא, בשנים 1953-4.

את תחום הספורט מעולם לא זנח: השתתף בקורסים למדריכים בענפי ספורט שונים, במכון וינגט, קורס למנהלי בריכות שחייה (מחזור ראשון), קורס מצילים ועוד. במקביל המשיך ליטול חלק בתחרויות ובמפעלי ספורט שונים: 24 פעמים בספורטיאדה באילת, קריעת ים סוף, שחייה לאורך שלושה ק"מ,  וזכייה במקום הראשון למבוגרים, השתתפות בכל תחרויות ה"מאסטרס" וזכייה ב… עשרות מדליות. רובן, כמובן, זהב. הן בתחרויות בארץ, והן בתחרויות בחו"ל.

יצחק ז"ק נשוי, אבא לשלושה ילדים וסבא לחמישה נכדים.

הראיון:

ראיתי אותך באליפות החורף האחרונה של המאסטרס, יושב וממתין לקבלת המדליה. קשה היה שלא להבחין בתשוקה שלך לעוד מדליה…

ז"ק: "האמת, שיש לי כבר הרבה מאוד מדליות. בתחרות האחרונה זכיתי בארבעה מדליות זהב. פשוט, לא אפשרו לי לשחות יותר מארבע משחים"…

וזה לא מספק אותך?

ז"ק: "מה שחשוב לי, זה לא מספר המדליות בהן אני זוכה, אלא המהירות בה אני שוחה. השנה, למשל, שיפרתי את השיא בשחיית 50 מטר גב, ועשיתי זמן טוב יותר מקבוצת השחיינים הצעירים ממני, ואתה ביניהם"…

אז אתה לא מייחס חשיבות למדליות?

ז"ק: "אני מאוד מייחס לכך חשיבות. יש לי כבר ארבע קופסאות נעליים מלאות במדליות. אני מחלק, מדי פעם ל… נכדים שלי. מי שרוצה שייקח".

את המדליה הראשונה אתה קרוב לוודאי זוכר היטב. אמת?

ז"ק: "מדליה ראשונה בחיי זכיתי בשנת 1951, דווקא כמתאגרף. מאוחר יותר, בשנת 1953, זכיתי באליפות צה"ל באגרוף. בצה"ל הייתי מדריך ספורט ורקדן לא רע".

ז"ק עם נבחרת ישראל מאסטרס

ז"ק עם נבחרת ישראל מאסטרס

כל זאת, בסופו של דבר העדפת "להרביץ במים", ולא להרביץ לאנשים באגרוף…

ז"ק: "יש בזה משהו. אספר לך סיפור: נסענו לימק"א לירושלים, באותן שנים רחוקות, לתחרות אגרוף. ניצחתי את המתחרה. הסתכלתי בפנים שלי וראיתי שחטפתי מכה הגונה. אמרתי לעצמי: רגע… רגע… בשביל מה אני צריך את זה. אני אוהב לשחות, אז אתמסר לשחייה".

ומאז אותה מכה בפנים אתה מכור למים?

ז"ק: "ממש כך. רוצה הוכחה? אז בבקשה: כמה ימים לפני התחרות האחרונה, הייתה סערה גדולה, שבגללה דחו את התחרות בשבוע. התהלכתי מחוץ לבית והחלקתי. הרגשתי כאבים בצלעות. הלכתי לרופא, שיעץ לי לנוח. הלכתי הביתה בלעתי כמה כדורי אקמול ולאחר מכן התאמנתי לתחרות. כמובן שלא החמצתי את התחרות עצמה, על אף מעט הכאבים שעדיין היו לי בצלעות".

אז מה הסוד? אולי תגלה לרבים?

ז"ק: "הסוד הוא פשוט. כבר בבוקר, כאשר אני עדיין במיטה, אני מתחיל לעשות תרגילים. לאחר מכן אני הולך להתאמן בשחייה. במשך היום, כאשר יש לי זמן, אני ממשיך להתאמן ולעשות תרגילים. אין תחליף לספורט".

בוודאי לא כסף…

ז"ק: "חכמינו כבר קבעו לפני שנים רבות: איזהו אדם עשיר? זה השמח בחלקו. ואני שמח מאוד בחלקי. הרופא גדעון רוט (או חוט?) נתן פירוש למילה עשיר: ע –עיניים; ש– שניים; י –ידיים ר – רגליים. אם לאדם יש את ארבעת האברים הללו בשלמותם, אז הוא עשיר"…

באחרונה "התעשרת" בתעודת הוקרה מטעם אגודת "הפועל". על מה ולמה?

ז"ק: "מדובר בעיטור מיוחד שמעניקה אגודת הפועל, לאנשים שתרמו תרומה משמעותית לקידומו של הספורט בישראל, באמצעות "הפועל". העיטור הזה ניתן בעבר ובהווה לאישים ידועים בישראל בתחום הספורט. הוועדה סברה שגם אני, בזכות הישגי הרבים בתחום השחייה, בין היתר שחיין מצטיין של הפועל, האגרוף, השתתפות 16 פעמים בצעדת ארבעה ימים ועוד כהנה וכהנה הישגים בתחום הספורט, מגיע גם לי העיטור".

מהלך השעות האחרונות בתחרות השחייה חזרת ואמרת לי שאתה דוגל בתנשמת. מה לך ולחיות?

ז"ק (בחיוכו הרחב המפורסם): "תנשמת זה ראשי תיבות במה שאני דוגל:

–         ת – תנועה (הליכה).

–         נ – נשימה טובה

–         ש – שינה טובה (5-6 שעות בלילה, כשעתיים בשעת הצהרים.

–         מ – מזון טוב.

–         ת – תעודה (כלומר מחשבה טובה והיגיון).

–  אתה חובב ראשי תיבות…

ז"ק: "נכון. במיוחד כאשר הם משרתים את המטרה".

הפקס של ברוך מאירי: 077-5344687

נייד: 050-4158731

כל זכויות שמורות לאיגוד השחייה בישראל